Ratownicy Grupy Beskidzkiej wykonali i odsłonili pomnik w hołdzie założycielom ratownictwa górskiego w Beskidach. Autorem pomysłu i wykonawcą jest Włodzimierz Lach. Fundatorem pomniku jest fundacja „Radan” Tadeusza Wesołowskiego. POMNIK W HOŁDZIE ZAŁOŻYCIELOM RATOWNICTWA GOPR W BESKIDACH NA PLACU ŚW. JAKUBA W SZCZYRKU ODSŁANIAJĄ ZAŁOŻYCIELE.

Chciałem uczcić 65. rocznicę zorganizowanego ratownictwa. Chodziłem po Beskidach i znalazłem na Skrzycznem dwa kamienie, które przypominają góry. One się jakby chylą nad emblematem GOPR i tablicą z inskrypcją. Góry pochylają się nad ideą ratownictwa górskiego

Pomnik odsłonili dwaj nestorzy GOPR, który byli przy jego narodzinach – Jerzy Podgórny i Alojzy Szupina. Przecięli błękitną szarfę symbolizującą ratownictwo górskie. „W pierwszym kursie uczestniczyły 34 osoby. 32 go ukończyły. Spośród nich wśród nas są Jerzy Podgórny z Bielska-Białej i Alojzy Szupina z Cieszyna” – powiedział naczelnik grupy beskidzkiej GOPR Jerzy Siodłak.

Naczelnik beskidzkiego GOPR Jerzy Siodłak podkreślił, że obecnie grupa ta jest największą w Polsce. Korzeniami sięga Beskidzkiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, które powstało w listopadzie 1952 r. Działa na terenie Beskidu Śląskiego, Żywieckiego, Małego i zachodniej części Makowskiego. „Dziś obsługujemy praktycznie największą liczbę wypadków górskich i narciarskich w polskich górach” – powiedział.

źródło: niezależna.pl

Komentarze zablokowane