W tym roku obchody Święta Niepodległości zaczęły się już w niedzielę 09 listopada. W Kościele Parafialnym w Rajczy o godz. 18 odbyło się spotkanie z uczestnikami rajdów odwiedzających Kresy Wschodnie oraz projekcja filmów Włodzimierza Lacha „Kilometry Wiary” oraz „Motorekolekcje”. Po projekcji motocykliści podzieli się swoimi wrażeniami z odbytej wypraw oraz odpowiadali na pytania mieszkańców.

We wtorek 11 listopada, uroczystości Święta Niepodległości rozpoczęły się na cmentarzu w Rajczy gdzie władze gminy, uczestnicy Rajdu Most Pamięci oraz Rajdu Katyńskiego, uczniowie i mieszkańcy złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach legionistów i mogile Czanieckich.

Po wizycie na cmentarzu odbyła się Msza Święta w Kościele Parafialnym w Rajczy, którą poprzedziło wspomnienie zmarłych legionistów pochowanych na cmentarzu w Rajczy. W czasie Mszy motocykliści ofiarowali do rajczańskiego Sanktuarium ziemię zebraną na polach bitew i na cmentarzach w Małopolsce (m.in. Twierdza Przemyśl i Operacja Gorlicka), w okolicach Łodzi (Operacja Łódzka), w Gilowicach i na cmentarzu legionistów w Rajczy. Przekazali także podobiznę Matki Bożej Katyńskiej z brązu wykonaną przez Włodzimierza Lacha mieszkańca Rajczy.

Po Mszy Świętej młodzież z Grupy Teatralnej Effatha i Zespołu Szkół w Rajczy zaprezentowała widowisko „Dzień Legionisty”. Na koniec Studenci Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach wykonali koncert Pieśni Patriotycznych.

Ziemia zebrana w czasie tegorocznej wyprawy motocyklowej Most Pamięci 2014 w 100-tną rocznicę wybuchu I Wojny Światowej „Za naszą i Waszą wolność”.

1. Latyczów – pomnik polskich żołnierzy z 1920 roku,

2. Kamieniec Podolski – krypta kościoła Św. Mikołaja,

3. Okopy Świętej Trójcy – krypta kościoła,

4. Cecora – pole bitwy,

5. Warna – Mauzoleum Króla Władysława Warneńczyka,

6. Twierdza Przemyśl – wały obronne gdzie poległo około 40 tys. żołnierzy,

7. Operacja Łódzka – 200 000 poległych żołnierzy,

Gatka Stara – pomnik na polu bitwy,
Gatka Stara – pomnik Władysława Bejerowicza,
Kalino – cmentarz wojenny,
Gałków – cmentarz na polu bitwy,
Pustułka – cmentarz wojenny,
Wiączyń Dolny – cmentarz wojenny,

8 . Gilowice – Pomnik Bohaterom za wolność i Ojczyznę

9 . Rajcza – Cmentarz wojskowy Kwatera Legionistów

Spotkanie z uczestnikami rajdów Most Pamięci i Rajd Katyński w kościele parafialnym w Rajczy.

Brak Komentarzy

Dodaj komentarz