Auschwitz
70 rocznica wyzwolenia Auschwitz

27 stycznia 2015 r., podczas obchodów 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz–Birkenau, oczy całego świata były skierowane na ok. 300 Ocalałych, którzy stanęli przed Bramą Śmierci Auschwitz II-Birkenau. Organizatorami obchodów są Międzynarodowa Rada Oświęcimska i Państwowe Muzeum Auschwitz–Birkenau.

— Siedemdziesiąta rocznica nie była taka sama, jak poprzednie okrągłe rocznice. Musimy to jasno powiedzieć: to ostatnia okrągła rocznica, którą obchodziliśmy w obecności jeszcze licznej grupy Ocalałych. To ich głos stał się najpełniejszym ostrzeżeniem przed naszą ludzką zdolnością do skrajnego poniżenia, pogardy i ludobójstwa — powiedział dr Piotr M.A. Cywiński, dyrektor Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz.

— Niedługo jednak to już nie świadkowie tamtych lat, ale my, powojenne pokolenia, będziemy nieśli dalej tę potworną naukę i wynikające z niej przytłaczające wnioski. Dlatego tak ważne jest, że głosu byłych więźniów podczas obchodów słuchać będą koronowane głowy, prezydenci, premierzy oraz wysocy przedstawiciele organizacji międzynarodowych obecni w Birkenau, jak i — za pośrednictwem mediów — światowa opinia publiczna — podkreślił Piotr Cywiński.