Most Pamięci

Za nami niezwykłe spotkanie! W poniedziałek 20 maja w Sali Lustrzanej Pałacu Habsburgów w Żywcu odbyła się konferencja poświęcona Seniorom. Jej zorganizowanie było możliwe dzięki inicjatywie i ogromnemu zaangażowaniu Fundacji „Most Pamięci” reprezentowanej przez Włodzimierza Lacha przy współdziałaniu Powiatu Żywieckiego. Konferencję „Senior wczoraj i dziś” zaszczycili swoją obecnością goście: Starosta Żywiecki Andrzej Kalata, Poseł na Sejm RP Kazimierz Matuszny, natomiast Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisława Szweda reprezentował Maksymilian Pryga.

Most Pamięci

Całość spotkania prowadziła Jadwiga Hutyra, która z właściwym sobie poczuciem humoru wywołała uśmiech na twarzach obecnych gości i uczestników. Prelegentem konferencji ksiądz Sławomir Bednarski, jednocześnie dyrektor Domu Pomocy Społecznej Świętej Barbary w Kleszczowie, podróżniczka i dziennikarka Elżbieta Lisowska oraz Anna Barabasz i Anna Jafernik – Żywiecka Fundacja Rozwoju.


Bardzo znaczące słowa wypowiedział prelegent konferencji ks. Sławomir Bednarski, który zwrócił uwagę na konieczność zmiany postrzegania seniora we współczesnym świecie, bowiem ” (…) sam tytuł spotkania „Senior wczoraj i dziś” zakłada, że jest jakaś różnica między życiem seniorów w przeszłości a dzisiaj i ta różnica z pewnością jest bardzo interesująca, ale niestety dość smutna, gdyż w przeszłości – jeżeli sięgniemy, drodzy państwo, do waszej młodości to wiecie, że senior to był człowiek, który cieszył się ogromnym szacunkiem i to nie tylko w domu rodzinnym, ale także i w środowisku.” Ksiądz podkreślił także iż, w obecnym świecie wiedza i doświadczenie seniorów nie są odpowiednio wykorzystywane. To wynika także oczywiście ze zmian, jakich jesteśmy świadkami.
Prelegent, zwracając sie do obecnych, wskazał także na konieczność wdrożenia seniorów w nowinki techniczne, a przemawiają za tym przede wszystkim względy praktyczne.

Takim narzędziem zdecydowanie jest umiejętność korzystania z internetu, która nie tylko ułatwia życie, ale – ze względu na szeroki dostęp do informacji – może uchronić seniorów np. przed oszustami. „Drodzy państwo, jak już powiedziałem, spotykajcie się, nawet pójść do sąsiadki, nawet jeżeli ona jest nieznośna, to jednak pójść i pogadać, i to jest lepsze rozwiązanie, niż siedzieć i myśleć nieustannie o tym samym” – seniorzy bowiem niejednokrotnie mają tendencję do zamykania się w czterech ścianach i to według słusznych słów księdza należy zmienić. Podstawą jest przecież dialog i kontakt z drugim człowiekiem. I temu właśnie celowi przyświecać będzie idea projektu „Senior wczoraj i dziś”.

W poniedziałkowym spotkaniu wzięły udział organizacje zrzeszające emerytów, rencistów i inwalidów z całego Powiatu Żywieckiego, Kluby Seniora, przedstawiciele Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz przedstawiciele Rady Senioralnej przy Starostwie Żywieckim.
Nie mogło zabraknąć również akcentu góralskiego, a zapewnił go Dziecięcy Zespół Regionalny „Rajcusie” wraz z kapelą „Hajduki”. Jak na góralskie wydarzenie przystało, były i podarunki – do rąk gości trafiły bowiem piękne pamiątkowe płaskorzeźby.

Dziecięcy Zespół Regionalny „Rajcusie”

Fundacja “Most Pamięci” realizuje Rządowy Program na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020, ASOS wspierany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, a konferencja była jednym z założeń programu.

Komentarze zablokowane